NU INDOITI
NU INDOITI Utilizand puterea braţului piconului pentru a rupe, sau folosind cuiul piconului ca pe o pârghie acesta mai devreme sau mai tarziu 150 JTHB se va fractura. Acelaşi lucru se produce atunci când spitul se sprijina în mod incorect, sau atunci când se introduce continuu în crăpături.
NU LOVITI IN GOL
gol. Acest lucru se întâmplă atunci când pistonul nu loveste cuiul de picon, şi forta si energia de impact este absorbita de buloane si de bolturile de retinere ale cuiului JTHB 150 si nu de cui în sine. Acest lucru provoacă o erodare a spitului şi ruperea ulterioara.
LUBREFIEREA CONSTANTA
LUBREFIEREA CONSTANTA Chiar daca ciocanul este prevazut cu un sistem de ungere, este necesar JTHB 150 să se lubrefieze varful cuiului pentru a evita frecarea între metale.