Recomandari pentru utilizare
IN GOL. Cel mai frecvent în lucrările de demolare in materiale moi sau usoare sunt numite lovituri in gol. Acest lucru se întâmplă atunci când pistonul nu loveste cuiul de picon, şi forta 1000 1050 / S si energia de impact este absorbita de buloane si de bolturile de retinere ale cuiului
LUBREFIEREA CONSTANTA
LUBREFIEREA CONSTANTA Chiar daca ciocanul este prevazut cu un sistem de ungere, este / 1000 S 1050 necesar să se lubrefieze varful cuiului pentru a evita frecarea între metale.
NU INDOITI
NU INDOITI Utilizand puterea braţului piconului pentru a rupe, sau folosind cuiul piconului ca pe o pârghie acesta mai devreme / 1000 S 1050 sau mai tarziu se va fractura. Acelaşi lucru se produce atunci când spitul se sprijina în mod incorect, sau atunci când se introduce continuu în crăpături.